Helena Vondráčková

13. února 2011 v 18:37 | Nela Pokorná
Helenka
Helena Vondráčková se narodila 24. června 1947 v Praze, ale pokřtěna byla ve Slatiňanech. Zde v kostele sv.Martina dostala křestní jméno Helena Karla.  Své dětství prožila ve Slatiňanech se sestrou Zdenou a bratrem Jiřím. Od dětství se věnovala hře na klavír, zpěvu, tanci, gymnastice, krasobruslení, učila se německy, anglicky a francouzsky.
    
    V roce 1965 odmaturovala na Chrudimském gymnáziu. Původně uvažovala o studiu na vysoké škole. Protože jí bavila hra na klavír a cizí jazyky, váhala mezi studiem hudby a studiem filologie. Osud ale rozhodl jinak.    

    V roce 1964 jí přivezl tatínek přihlášku do soutěže "Hledáme nové talenty". 27.dubna 1964 v této soutěži zvítězila (s jazzově laděnými písněmi "Summertime" a "The Man I Love (Ten, koho ráda mám)" ) a za tři měsíce již natočila hit "Červená řeka".

    V září roku 1965 nastoupila do Divadla Rokoko, kde se poprvé setkala s Václavem Neckářem a Martou Kubišovou. V témž roce získala zlatého slavíka. Na její konto přibývaly další a další hity - "Pátá", "Chytila jsem na pasece motýlka", "Náramek", "Mám ráda cestu lesní"... Vedle práce zpívající herečky v divadle Rokoko si začala budovat pozici sólové zpěvačky. 

    V létě 1967 natočila s Václavem Neckářem hudební pohádku "Šíleně smutná princezna". V listopadu odletěla se začínajícím skladatelm Karlem Svobodou do Rio de Janeira na festival Zlatý kohout, kde zpívala píseň "Vzdálený hlas". Odtud si přivezla titul Miss festivalu.

Vondrulka
    1.listopadu 1968 oficiálně vznikla skupina Golden Kids - Helena Vondráčková, Marta Kubišová s Václav Neckář. Odešli z divadla Rokoko a připravili si vlastní koncertní show - Music Box No.1. Měli obrovský úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí (hostovali v pařížské Olympii, vystupovali na československém galakoncertu v Cannes). V únoru 1969 měl v Hudebním divadle v Karlíně premiéru nový pořad "Micro Magic Circus". Bohužel vzhledem k zákazu, který postihl Martu Kubišovou bylo trio 3.února 1970 zrušeno.

    V roce 1971 měla Helena Vondráčková svoji první samostatnou show s názvem Helena gala´71. Jako vůbec první zpěvačka u nás během představení "pouze nestála u mikrofonu a zpívala", ale i tančila, stepovala, hrála na několik hudebních nástrojů a moderovala.

    V roce 1972 absolvovala Helena Vondráčková dlouhé turné po SSSR, na které navázala série koncertů v Japonsku. V Japonsku byla vydána první Helenina deska v angličtině "Isle of Helena".

    V sedmdesátých letech uskutečnila Helena Vondráčková řadu koncertů v Evropě, především ve východním Německu a v Polsku, ale i ve vzdálenějších zemích - např. v Kanadě, v Japonsku nebo v Brazílii. V roce 1975 natočila film "Romance za korunu", ve kterém ztvárnila samu sebe a v roce 1977 hrála s Luďkem Sobotou ve filmu "Jen ho nechtě, ať se bojí". 
    V roce 1979 ukončila spolupráci s kapelou Strýci. Poté svoji doprovodnou skupinu několikrát změnila. Nejčastěji vystupovala s Bacily.

    V roce 1980 začala Helena Vondráčková spolupráci s Jiřím Kornem, který se stal na  dlouhou dobu jejím jevištním partnerem.  Společně slavili úspěchy nejen u nás, ale i v zahraničí (především v Polsku a v NDR). V tomtéž roce také uspořádala Helena Vondráčková koncertní turné po kanadských městech Montreal, Toronto, Ottawa a Quebec.

    V roce 1982 převzala titul zasloužilá umělkyně.

    V roce 1983 se ve Strážnici na Moravě provdala za Hellmuta Sickela. 26.dubna 1986 se společně přestěhovali do domu v Řitce.

    V roce 1985 vyšla deska Sprint, která přinesla další přelom v kariéře. Helena začala pravidelně spolupracovat se skupinou Bacily, a právě s Bacily uvedla v Lucerně svůj úspěšný koncertní pořad "Velká neónová láska".

    V roce 1988 přebrala Helena Vondráčková během natáčení pořadu "Miliónová Helena" Zlatou desku od Supraphonu za milion prodaných gramofonových desek. V tomto roce také vyšla LP deska "Skandál", která byla o rok později vydána na kompaktním disku. Toto CD bylo pravděpodobně vůbec prvním CD vydaným u nás.

    V prosinci 1989 pozval Václav Neckář na své dva vánoční koncerty jako hosty Helenu Vondráčkovou a Martu Kubišovou. Poprvé po dvaceti letech si opět společně zazpívali.

    Začátkem devadesátých let  hostovala Helena Vondráčková s Jiřím Kornem a skupinnou UNO s muzikálovým programem v německých městech.  Od června 1992 vystupovala Helena Vondráčková v roli Fantiny v muzikálu Bídnici. Muzikálový boom nastaroval právě úspěch tohoto muzikálu. 5. května 1993 měla Helena v Divadle na Vinhradech koncert "S Helenou na Broadway". Při této příležitosti jí byla předána Platinová deska za čtyři a půl milionu prodaných nosičů. Ve stejném roce vydala v české a anglické verzi Broadway Album, na kterém zpívá slavné muzikálové melodie.

    3. listopadu 1994 došlo v pražské Lucerně k velkolepému návratu tria Golden Kids. Od prosince 1995 pořádá Helena Vondráčková tradiční každoroční vánoční koncerty.

    24.června 1997 oslavila Helena Vondráčková padesáté narozeniny. Při té příležitosti byla vydána kniha "Helena o sobě a slavní o Heleně".

    Zlom v Helenině životě nastal v roce 2000. 29.žáří vystoupila jako zvláštní host Karla Gotta na koncertě v newyorské Carnegie Hall. Helena Vondráčková zcela změnila image. V říjnu vyšlo CD "Vodopád" s písní Michala Davida "Dlouhá noc", která se stala hitem roku 2001 a Helena se zařadila mezi nejhranější zpěvačky.

    Od velikonoc 2001 až do roku 2002 absolvuje Helena společně s Evou Urbanovou, Peterem Dvorským a Karlem Gottem  velké turné "Koncert hvězd".

    V roce 2002 dostala Helena od Akademie populární hudby cenu "Zpěvačka roku" a zároveň byla uvedena do síně slávy. Vyšlo album Platinová Helena, za které získala Double platinovou desku. Na podzim natočila první díl televizního pořadu "Dlouhá noc s Helenou" a v prosinci rozjeli s Karlem Gottem společné turné po velkých halách.

    30. ledna 2003 vystoupila Helena s písničkou "V loučení je příslib návratů"  v Národním divadle na akci "Pocta Václavu Havlovi".  22.února se na Karlštejně provdala za Martina Michala. 16. září se vrátila do role Fantine v novém nastudování muzikálu Bídníci.

    1. května 2004 moderovala Helena Vondráčková společně s Jensem Riewou v Německu velkou show na počest vstupu nových států do EU.  18. května pokřtila své první DVD s názvem "Přelety". 1.října vystoupila jako host na koncertě Karla Gotta v Petrohradu.

    V roce 2005 vystupovala Helena Vondráčková jako host v  muzikále Cats, kde ztvárnila roli kočky Grizabelly. 14. června vystoupila s Karlem Gottem podruhé v newyorské Carnegie Hall. Tentokrát ne jako jeho host, ale oba měli koncert rozdělený napůl.  18.října oslavila v Top hotelu Praha za přítomnosti televezních kamer čtyřicet let působení na scéně populární hudby. V show nazvané "Holka od Červený řeky" jí vzdalo hold více jak 35 kolegů. Na konci roku vyšlo 4CD "Zlatá kolekce", které mapuje Heleninu čtyřicetiletou kariéru. A v listopadu byla dokončena kniha životopisných povídek "Vzpomínám a ničeho nelituji".

    27.ledna 2006 vystoupila Helena Vondráčková na prknech bratislavské Nové scény poprvé v muzikálu Hello, Dolly! jako Dolly Leviová. V červnu vyšlo DVD "Helena Gold" s televizním  pořadem "Holka od Červené řeky". V říjnu a v listopadu tančila v televizní show "Let´s dance", kde se s Milanem Plačkem úspěšně protancovali až do šestého kola.

    Na začátku roku 2007 moderovala Helena Vondráčková 13 dílů televizního pořadu "Hvězdy u piana". V tomto roce vyšlo CD a DVD "Těch pár dnů" s písničkami, které Helena nazpívala společně s Jiřím Kornem, vyšlo také raritní CD "Ha ha ha" a 2CD "Jsem jaká jsem",  na kterém jsou písničky, které vybrali sami fanouškové.  24.června oslavila svoje životní jubileum velkolepým koncertem v Paláci Žofín. V září a v říjnu si zopakovala taneční úspěch. Tentokrát tančili s  Milanem Plačkem v polské show "Taniec z gwiazdami".

    Začátkem roku 2008 vydal server i-legálne.cz Heleniny zahraniční LP desky. 20.srpna měl v Mníšku pod Brdy premiéru nový program s názvem "Recitál 2008".  V pořadu nechybí osvědčené hity, ale i lahůdky (např. píseň Modrý anděl nebo Pohádka o cínovém vojáčkovi). 14.listopadu vyšlo CD plné rarit s názvem "Blázen, kdo se lásky zříká".

    5.března 2009 se Helena Vondráčková poprvé představila jako Caterina de´ Gherardini v muzikálu Mona Lisa. Od března má vlastní kanál na You Tube. 15. června zazpívala své hity i hudební lahůdky na narozeninovém koncertu v divadle Kalich. V září vyšlo DVD Helena Live se záznamem vánočního koncertu v pražské Lucerně v roce 2008. 23.listopadu pokřtila Helena na veřejném křtu ve foyer Divadla Hybernia CD "Zůstáváš tu se mnou". Po úspěšném podzimním turné po slovenských a českých městech vyprodala dvakrát za sebou (19. a 20. prosince) Lucernu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Domčíí Domčíí | Web | 7. března 2011 v 22:09 | Reagovat

http://theczechmusic.blog.cz/
* KLIK * Chceš se dozvědět více o Golden Kids? Helena Vondráčková+Marta Kubišová+Václav Neckář..Koukni na můj blog..:)

2 Micromeria Micromeria | Web | 17. srpna 2015 v 16:51 | Reagovat

Šaty ples v opeře 2014 http://crack.freesoftportal.cz/aty-ples-v-ope-e-2014.html Red alert cd key O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama